Savonrannan Aluejohtokunta


Kaupunkimme aluejohtokunnat ja Kiteen kaupungin aluejohtokunta saivat yhteistyössä tehtyä lehden, joka on julkaistu Helsingin sanomien ja Puruvesi-lehden liitteenä pääsiäisen molemmin puolin. Savonrannan Salessa on jaossa paperilehteä jokaiselle kiinnostuneelle, mikäli posti ei ole sellaista tuonut.

Täältä voit lukea lehden sähköisenä.

 

Savonrannan aluejohtokunnassa on seitsemän jäsentä, joiden tulee olla Savonrannan alueella asuvia henkilöitä. Jokaisella varsinaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen.
Nykyinen toimikausiaika on vuosina 2013–2016.

Aluejohtokunnan tehtävänä on
• kehittää Savonrannan alueen asukkaiden hyvinvointia ja edistää alueen kehittämishankkeita sekä paikallista toimintaa ja kulttuuria
• päättää kaupungin talousarviossa aluejohtokunnalle varattujen määrärahojen käytöstä ja hyväksyy talousarvioon perustuvan käyttösuunnitelman
• tiedottaa kuntaliitokseen liittyvien hankkeiden ja toimintojen toteutumisesta
• edistää Savonrannan yhteispalvelupisteen toimintaedellytyksiä
• tekee tarvittaessa esityksiä julkisten palvelujen toimivuuden, saatavuuden ja laadun kehittämiseksi.

Aluejohtokunnan kokouksessa asiat ratkaistaan puheenjohtajan esittelystä, hänen estyneenä tai poissa ollessaan varaesittelijän toimesta.
Lisäksi aluejohtokunta on linjannut edellä olevien tehtävien lisäksi mm. yhteistyön muiden aluejohtokuntien ja paikallisten yhdistysten sekä yrittäjien kanssa. Myös nuorison toiveita kuunnellaan pieteetillä.

Esittelijä:
Tarkastusinsinööri Jorma Mattinen
Puh. 044 417 5070
Kerimäentie 10, 58200 Kerimäki
Sähköposti: jorma.mattinen@savonlinna.fi

Puheenjohtajat:
Karvinen Hannu, puheenjohtaja,
Pomminiementie 150, 58390 Rönkönvaara
Sähköposti: hannu.karv@kyyhkynetti.com

Ritva Wahl, varapuheenjohtaja,
Viitaniementie 370, 58300 Savonranta
Sähköposti: ritva.wahl@gmail.com

Muut jäsenet:
Kokkonen Tanja
Osoite: Sönkäntie 681, 58360 Säimen
sähköposti: tottoattiina@gmail.com

Kosonen Seppo
Osoite: Kangastie 1 as 8, 58300 Savonranta
Sähköposti: seppo.o.kosonen@gmail.com

Käyhkö Anne
Osoite: Rönkönvaarantie 802 B 6, 58390 Rönkönvaara
Sähköposti: akayhko@hotmail.com

Ihalainen Katri
Osoite: Tyniläntie 34, 58360 Säimen
sähköposti: ihalainen.katri@gmail.com

Sairanen Jani
Osoite: Kääpälahdentie 34, 58300 Savonranta
Sähköposti: jani.sairanen1973@gmail.com

Varajäsenet:
Pitkonen Mirka
Sähköposti: ratsut.mirka@gmail.com
Seppo Kososen varajäsen

Hirvonen Tarja
Osoite: Koskilammentie 14, 58300 Savonranta
Sähköposti: tarjahirvonen2010@gmail.com
Ritva Wahlin varajäsen

Kautto Anna-Mari
Osoite: Monninsaarentie 5, 58300 Savonranta
Sähköposti: anna-mari.kautto@savonranta.fi
Katri Monosen varajäsen

Makkonen Jouko
Osoite: Säimenentie 857, 58300 Savonranta
Sähköposti: jouko.makkone@gmail.com
Anne Käyhkön varajäsen

Sairanen Kaija
Osoite: Sepäntie 3 as 6, 58300 Savonranta
Tanja Kokkosen varajäsen

Suomalainen Esko
Osoite: Hankavaarantie 356, 58300 Savonranta
Sähköposti: esko.s@wippies.fi
Hannu Karvisen varajäsen

Suomalainen Tapio
Osoite: Hyvölänniementie 41, 58360 Säimen
Sähköposti: suomalainen.tapio@suomi24.fi
Jani Sairasen varajäsen